Endvidere er det via Drupals rettighedsindstillinger muligt at tildele helt bestemte roller. Derfor har Drupal også en tendens til at tiltrække større projekter til sig - dette beskrevet i denne artikel af Drupals skaber Dries Buytaert: http://buytaert.net/joomla-vs-drupal-business-models-and-commercial-ecosystem
En anden faktor der gør Drupal til et stærkt byggeværktøj er filtreringsværktøjet Views. Dette meget avancerede værktøj gør det muligt at filtrere de artikler der oprettes i alle afskygninger. Et godt eksempel er at se på vores seneste online reference http://portugal.dk Her er artiklerne bygget op omkring Drupals taksonomi system, som gør det muligt at kategorisere og tagge artiklerne:

Hele projektet har været en lærerig og udbytterig proces, hvor vi har brugt nogle af Drupals absolut mest avancerede værktøjer herunder multisite.
Multisite Drupal
Der findes flere artikler på nettet som kritiserer Drupals muligheder for multisite kontra fx. Joomla f.eks. denne: http://www.gonfiare.com Men efter vi har kigget på multisite til Drupal, må vi konstatere at det ikke er helt sandt. Drupal har faktisk rimelig let ved at dele moduler og temaer, og herunder have forskellige installationer liggende. Det gøres via Drupals 'All' mappe. Det bliver dog en smule mere langhåret, hvis man skal have flere sites til at dele den samme database.
Gmaps, moduler og Drupal 7
Vi har stort kendskab til de utallige moduler der findes til Drupal herunder Gmaps, hvor du kan bygge et Google Kort. På vores seneste reference http://portugal.dk/kort er Gmaps modulet blevet sat op til at hente egne markers ud på kortet med links til den relevante artikel:
Drupals udviklere er tæt på en opgradering fra Drupal version 6 til Drupal version 7. Manden bag Drupal Dries Buytaert forventer at have en mere stabil version klar d. 1. september 2010 Se evt. her: http://buytaert.net/drupal-7-code-freeze-september-1st Det man i princippet venter på er, at en række moduler fremover skal udgøre en fast bestanddel af Drupals out-of-the-box installation. Derfor arbejder de forskellige Drupal udviklere på at opgradere og teste deres moduler på Drupal 7 kernen. Indtil da må vi vente tålmodigt :)
Drupal projekter
Vi har efterhånden meget stor erfaring med Drupal projekter, tematisering hertil og hele CMS-systemets workflow. Så sidder du inde med spørgsmål eller ønsker til at afvikle din hjemmeside, webshop e.l. i en Drupal løsning, så kontakt os gerne for råd og vejledning. Det er ikke for sjov at store firmaer som Berlingske Tidende, BT og The White House har valgt Drupal.





